כמה זמן מחזיק מצבר

כמה זמן מחזיק מצבר

מעטים יודעים שלאור הפיתוחים והחידושים הטכנולוגיים שחלו בשנים האחרונות, המצברים בהם הפכו להיות יקרים יותר, ביחס למצברים רגילים שאנו מכירים. 
במאמר הבא נסביר באילו רכבים הטכנולוגיות החדשות דורשות הרכבה של מצברים מיוחדים, כמה זמן מחזיק מצבר וכיצד ניתן לשמר את תוחלת החיים של מצבר לתקופה ארוכה? באנו לעזור.

רובנו שופטים רכב על פי יכולת המנוע, יעילות צריכת הדלק, גודל, רמת הנוחות, רמת האבזור והבטיחות ואף רבים מאיתנו ישפטו ויקדישו זמן לעלות הכספית כאשר מדובר במותג רכב יוקרתי יותר. אמנם, מעט מאד מהאנשים שרוכשים רכב חדש, יקדישו זמן לבדיקת המצבר המורכב ומגלים בהפתעה כאשר המצבר מתרוקן ושובק חיים שעליהם לשלם מחיר גבוהה ולרוב לא מתכוננים להוצאה שכזאת.

סביר להניח שרוב הנהגים בישראל מכירים את טכנולוגיית הרכבים החדשה START STOP שהגיע אלינו בשנת בכדי לחסוך דלק ובזיהום האוויר. מכוניות עם מנועים שתוכננו לכיבוי אוטומטי במצב של עמידה מכבידות על המצברים שלהן יותר מאשר כלי רכב סטנדרטיים, וזקוקות להרכבת מצבר מיוחד מסוג EFB או AGM.

לפני הכל - מה זה מצבר ?

מצבר הינו סוללה חשמלית נטענת המהווה כמקור כוח להתנעת הרכב, אגירת אנרגיה וכמערכת גיבוי למחשבים. הסוג הנפוץ ביותר הינו מצבר עופרת-חומצה. אמנם, לאור הפיתוחים הרבים והטכנולוגיות המתקדמות ברכבים החדשים, נכנסו סוגי מצברים חדשים הפועלים בטכנולוגיות שונות, למשל: מצברי AGM, מצברי ג’ל, ועוד. 

כאשר נרצה לבצע קניית מצבר חדש, הרכישה של המצבר החדש תלויה במספר סיבות, ביניהן: תדירות הנסיעה ברכב, סוג הרכב, ותשפיע על תקופת האחריות אשר תקבלו ועל המחיר שתשלמו. מין הסתם, רכב מונית או רכב משטרתי, תוחלת החיים של המצבר בו לא תהיה גבוהה כמו מצבר לרכב פרטי והמחיר וזמן האחריות יהיו שונים ממצברים רגילים. 

כמה זמן מחזיק מצבר ?

מצבר איכותי לרכב יחזיק בממוצע שלוש שנים אך זה תלוי בסוג הרכב ובתדירות הנסיעות בו. חשוב לזכור, לא בכל פעם שהרכב לא מניע מדובר בתקלה של מצבר. יכולות להיות סיבות נוספות לתקלה ברכב וחשוב לבדוק האם המצבר באמת סיים את תפקידו או ששכחתם אור דלוק וניתן להטעין אותו ובכך להחזירו לשימוש. 

במקרה שבאמת המצבר מת יש להזמין שירות מצבר עד הבית או חשמלאי רכב ובאמצעותו להתאים את המצבר הנכון לרכב. אם אתם לא בטוחים איזה מצבר יתאים לרכב שלכם, ניתן לפתוח את ספר הרכב ולבדוק מה מידת האמפר הדרושה לו.

כמה זמן לוקח להחליף מצבר ?

החלפת מצבר מתבצעת בדקות ספורות במידה ומדובר בחשמלאי רכב או מתקין מוסמך המבצע את התקנת המצבר הישן. כאשר דנים בשאלה כמה זמן חי מצבר ומהו אורך חיי מצבר לרכב מדובר זמן ממוצע העומד בדרך כלל שלוש שנים.

כמובן שהכל בהתאם לתחזוקה הקבועה של הרכב, סוג האיכות והמותג של המצבר, כמות השימוש במצבר וביכולת של האלטרנטור שהוא אחראי על טעינה תקינה של המצבר. ללא תחזוקה תקינה של המצבר הוא יכול להתרוקן הרבה לפני שלוש שנים ולהחזיק לכל היותר שנה אחת בלבד.

כיצד ניתן להאריך אורך חיי מצבר לרכב ?

בדיוק כמו שנהיגה אגרסיבית תישחק את צמיגי הרכב והבלמים, נהיגה מבלי לחשוב על המצבר תפחית את אורך חייו. במידה ותרצו, תוכלו להפיק הרבה יותר זמן חיים למצבר. 

כאשר מטפלים ברכב לעתים קרובות מונעים מהמנוע ורכיבי רכב אחרים לאמץ את המצבר. בנוסף, לעולם לא להשאיר את האורות או מיזוג האוויר דולקים בזמן שהרכב מכובה, מכיוון שהם ירוקנו את המצבר במהירות רבה.

האם כדאי להחליף למצבר משומש?

לא פעם עולה השאלה האם כדאי להחליף את המצבר הישן והתקול שלכם ובמקומו להרכיב מצבר משומש, התשובה לכך היא ברורה וחד משמעית, כאשר מדובר על עלות של כמה מאות שקלים בודדים בהם ניתן לקבל מצבר איכותי של מותגים ידועים שמספקים אחריות למשך שלוש שנים לכל הפחות, אין חלוק על כך שכדאי לקנות מצבר חדש בלבד, הרי אתם לא רוצים למצוא את עצמכם שוב תקועים בצד הדרך בגלל בעיית מצבר.

איך יודעים מתי צריך להחליף מצבר לרכב ?

אפילו מכונית עם מצבר פגום מאוד תפעל כראוי ברגע שהיא נדלקת, מכיוון שחלק גדול מהטעינה עבור המצבר יגיע מהמנוע. עם זאת, ייתכן שיופיעו מספר תופעות של מצבר חלש בעקבות דרישות חשמל משמעותיות שמופעלות על ידי המצבר, כמו פנסים שלא יתפקדו כמו שצריך. מכאן שיש חשיבות רבה לבחירת מצבר איכותי מבחינת הבטיחות אותה הוא מעניק. במידה והמצבר מת לגמרי, כאשר אתם מסובבים עם המפתח או דוחף את מתג ההתנעה, הוא בכלל לא יתניע.

ככלל, ככל שיש ברכב יותר טכנולוגיות ומערכות מתוחכמות יותר, עומס הסוללה שלהם גדול יותר. למכוניות חדשות רבות יש מחשבים חזקים הפועלים כל הזמן, גם כאשר הרכב עצמו חונה וכובה, כל רכב חדיש כולל בתוכו מערכות איתור והגנה, כגון –

איתוראן או מחשבים ומערכות השואבים אנרגיה מהמצבר בקצב איטי ויציב לאורך זמן. למרות שהמטען האנרגי אותו שואב כל מחשב הוא זעיר, האפקט המצרפי יכול לרוקן את מצבר כאשר הוא יושב ללא שימוש זמן רב.

לא ביצעת החלפת מצבר ברכב יותר מ-3 שנים? הגיע הזמן

כמו שכבר כתבנו קודם, מצברים בממוצע יחזיקו שלוש שנים. כאשר תתקלו בקשיים להתניע את הרכב, אורות עמומים ותופעות של מצבר חלש, דאגו להחליף בזמן ולשמור על נסיעה בטוחה בכביש. מצברים לרכב אינם יקרים, והעלות הקטנה של החלפה שווה את זה בכדי להימנע מהלחץ של תקלה בצידי הדרך.

וזכרו, בפעם הבאה שאתם לוקחים את הרכב למוסך לשירות שגרתי, דאגו לבקש לבדוק את המצבר. בדיקת מצבר לרכב היא קלה, ולכל מוסך מכון או מכון מכובד עומדים לרשותם טסטים אלקטרוניים משלהם לבדיקה שלכם. בדיקות סדירות יכולות לחשוף מתי צריך להחליף את המצבר ולעזור לכם למנוע תקלות מביכות.

מלבד אורך חיי מצבר לרכב פרטי - כמה זמן מחזיק מצבר לקטנוע ולסוגי רכבים נוספים?

מצבר לאופנוע ומצבר לקטנוע

מצברים לרכבים דו גלגליים בדרך כלל יהיו בעלי תוחלת חיים נמוכה יותר מרכבים פרטיים. בממוצע בין שנה וחצי לשנתיים. כאשר תיתקלו בהתנעות קשות בשעות הבוקר, או כאשר תהיו זקוקים להנעה עם כבלים, סימן שהמצבר לאופנוע שלכם אינו תקין וצריך להחליפו. 

לפני החלפת מצבר לקטנוע או אופנוע, כמובן שחשוב לוודא, שהסלילים באופנוע תקינים ומייצרים טעינה תקינה למצבר בהספק 13 וולט עד 14.5 וולט.  בכדי להאריך את תקופת חייו יש לבדק פעם בחצי שנה שאין חדירת נוזל הגורמת לקורוזיה או חלודה על המצבר ובמידה והמצבר מלוכלך – נקה אותו במים.

מצבר פריקה עמוקה

מיועד לרכבים תפעוליים כמו מצבר לקלנועיתמצבר לקרוואן, יאכטות ועוד. אורך החיים של מצברים אלו תלוי במס’ פרמטרים, כגון: כמות הפריקה של המצבר, כמות הטענות במצבר, טיפול תקופתי ועוד. מצבר פריקה עמוקה בממוצע בישראל מחזיק כשלוש וחצי עד ארבע שנים, כמובן בתחזוקה מותאמת וסבירה. זמן האחסנה של מצבר זה הינו שנה עד שנה וחצי. 

בכדי להאריך את חיי מצבר פריקה עמוקה עליכם לדאוג שקוטבי המצבר יהיו תמיד נקיים מקורוזיה, לוודא תמיד שרמת הטעינה של המצבר תהיה מלאה, אין לרוקן אותו עד סופו. במצב שמצבר זה מתרוקן לגמרי – נוצרת בעיה ואינו מצליח להיטען עד 100%.

מצבר start stop

מצבר ממערכת המותקנת ברכב וגורמת לכיבוי המנוע ברכב בעת עצירה ברמזור או בפקקי תנועה. אורך החיים של מצברים אלו גבוהה ממצברים רגילים, כיוון שמצברי start stop הם מחוזקים ויודעים לספוג התנעות רבות ומצבים בהם יש חוסר טעינה או טעינת יתר. 

מצברי start stop הינם מצברים בעלי קיבול גבוהה של עד כ80% לעומת מצברים רגילים שמספקים 40% ובממוצע יחזיקו לכם שלוש וחצי שנים. בכדי לשמר את המצבר בטכנולוגיה זו, יש אחת לכמה חודשים לעשות בדיקה במבנה החיצוני של המצבר ולראות אם יש חדירה של נוזל או קורוזיה.

מצברים למשאית

ישנם מספר רב של סוגי מצבר למשאית. כל מצבר למשאית משתנה בהתאם לשימוש בו, כגון: משאית עם רמפה חשמלית תגרום להאצה בעבודת המצבר, לא כמו במשאית איסוזו 7.5 טון עם ארגז בלבד או משאית מנוף, גרר וכדומה. בנוסף, ישנם משתנים נוספים כמו: גודל המשאית, סוג המשאית, כמות ההתנעות וגורמים נוספים שמשפיעים על גילו של המצבר ותוחלת חייו. 

במדינת ישראל מצברים למשאית שובקים חיים לאחר שנתיים וחצי בדרך כלל. למשאיות נדרשות התקנה של שני מצברים. כאשר מצבר אחד תקול, עלייך להחליף את שניהם. במידה והחלטתם להחליף רק מצבר אחד מבין השנים, זמן קצר לאחר מכן גם המצבר החדש וגם המצבר הישן ייהרסו.

החלפת מצבר עד הבית בשירות שיא מצברים לרכב

אנו מזמינים אתכם ליהנות משירותיהם של חברת שיא מצבר עד הבית, במידה ונתקעתם עם מצבר מת ורכב תקוע, אנו נספק לכם את השירות המהיר ביותר עבור כל סוג של רכב ונבצע בדיקת טעינה למצבר הישן. 

רק במידת הצורך נחליף את המצבר הישן בחדש ונספק לכם אחריות מלאה. אנו פועלים בתחום למעלה מ- 15 שנים וחרטנו על דגלנו מצוינות, מקצוענות ומחיר הוגן בכל קניית מצבר שתתבצע.

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

מאמרים נוספים

מצבר בוש חוות דעת

מצבר בוש חוות דעת

המצבר התקלקל – איזה מומלץ לרכוש? קמתם בבוקר ולא הצלחתם להתניע את הרכב או בדיוק באתם לחזור הביתה מהעבודה והמצבר התקלקל. סיטואציה מאד מעצבנת, אך

למידע נוסף »