איך בודקים תקינות של מצבר

איך בודקים תקינות של מצבר

מצבר לרכב הסבר

מצבר משמש כסוללה המספקת אנרגיה חשמלית לרכב ובלעדיה אין אפשרות להתניע. מתח הטעינה שמצבר מקבל מגיע דרך מחולל זרם חילופים הנקרא "אלטרנטור". 

כאשר יש נזק באלטרנטור, המצבר לא יקבל את הטעינה והרכב לא יתניע לנו. אשר יכול לקצר את אורך החיים שלו במידה והוא גבוה או נמוך מדי. 

כמה זמן מחזיק מצבר?

תוחלת החיים של המצבר תקבע על פי תדירות הנסיעות שאנו מבצעים ולפי מתח טעינה במידה תקינה. תוחלת חיים של מצבר הינה שלוש שנים עד ארבע שנים ולפעמים גם חמש ועם תחזוקה נכונה, או רכישת מטען בעל קיבולת גבוהה, ניתן להאריך את חיי המצבר ולהגיע ליכולת השיא שלו. 

עם זאת, עליכם לקחת בחשבון שאחת לכמה שנים יש לבצע החלפת מצבר ובהתאם לכך, עלויות וביצוע השוואת נתונים ומחירים באינטרנט.

מה הן התופעות של מצבר חלש?

  1. קושי בניסיון להתניע את הרכב – סממן מקדים לכך שהמצבר מסיים את תקופת חייו היא כאשר חווים קושי בהתנעת הרכב בהכנסת המפתח לסוויץ' ושומעים רעש של תקתוקים בסיבוב הראשון של המפתחות.
  2. נורת מצבר מהבהבת כאשר אתם מדליקים את הרכב, על כלל הנורות להידלק וזהו מצב שהוא תקין. עם זאת, כאשר הן ידלקו במהלך הנסיעה או יהבהבו לכם, קיימת בעיה במערכת החשמל של האוטו או במצבר.
  3. נורית חיווי בלוח שעונים – על ידי בדיקה בספר הרכב, ניתן לוודא מהי נורית אזהרה שמאותת לנו והאם היא מצביעה על כך שהמצבר נחלש. חשוב לציין, במרבית הדגמים החדשים כיום כבר קיימת נורית מצבר שמופיעה בעת בעיה שנובעת ממצבר או מאלטרנטור.
  4. מזגן לא מקרר – סממן נוסף לכך שהמצבר בדרך לסיים את תקופת חייו.
  5. חלונות הרכב עולים או יורדים באיטיות – כאשר תנסו להפעיל את החלונות שליד תא הנהג או כל אחד מהמושבים ברכב, הם יעבדו באיטיות רבה או לא יעבדו כלל, אלו הם סימנים לכך שהמצבר מת.

עליכם לבדוק את פריקת המצבר

ציוד המדידה הדרוש כאשר מבצעים בדיקת זליגה ברכב הינו רב מודד אשר כולל מד זרם וגם מד מתח. מומלץ לבדוק עם מד זרם השראתי אשר מודד זרמים נמוכים. באמצעותו בודקים את פריקת המצבר והאם קיימת זליגת חשמל, כאשר הוא מקבל אספקה של מתח חשמלי בזרם גבוהה לתקופת זמן קצרה. ניתן להזמין חשמלאי רכב או לצלצל לשירות החלפת מצבר עד בית הלקוח ולבקש שירות בדיקת טעינה לרכב.

בדיקת זליגה ברכב

זרם זליגה שמתקבל בצג המודד, הינו הזרם החשמלי של כלל הרכיבים האלקטרונים שמחוברים למצבר, לדוגמא: שעון, רדיו, זיכרונות מחשבים ברכב, מכשירי מיגון וכדומה. כאשר אנו מוסיפים רכיבים, כמו מערכות מיגון או איתור הצורכים זרם גבוה, אנו מוסיפים עומס ומקצרים את אורך החיים של המצבר. 

כתוצאה מכך, הרכיבים אשר נוספו אינם תואמים לכמות צריכת הזרם הרצויה שהיצרן קבע ברכב ולכן אנו נתקלים בסיטואציות רבות שלרכב אין יכולת לעמוד בחניה לתקופה ממושכת ללא התנעה של המנוע אחת לשבועיים וחצי \ שלוש.

מהו מתח מצבר תקין ?

כאשר מדובר במצבר 12 וולט, מד המתח יסמן לנו על מצב תקין כאשר בסיום הבדיקה המתח החשמלי לא יורד מעוצמה של 12 וולט ומעלה (כאשר הרכב מונע) ובכך נדע שפריקת המצבר מתבצעת כשורה. במידה ומד מתח מראה לכם עוצמה נמוכה מ- 12 וולט, או גבוהה מדיי (לדוגמא 14 וולט), דעו שיש בעיה במתח הטעינה ברכב ועליכם לבדוק מהיכן התקלה נובעת: מצבר או אלטרנטור?

איך בודקים תאריך של מצבר

על כל מצבר לרכב מופיע תאריך הייצור שלו או תאריך תפוגה שלו. התאריך מופיע בסימן של חודשים, על גבו של המצבר, לדוגמא יוני יולי 2022 והוא מוטבע על כל מצבר ואינו יכול להופיע בצורה אחרת (לדוגמא מדבקה שעליה כתוב מספר חודשי האחריות). תקופת האחריות משתנה לכם בהתאם למה שנקבע במהלך הקנייה.

איך לחדש מצבר ?

סוללות עופרת / חומצה סטנדרטיות של 12 וולט אשר מורכבות לכם ברכב, יכולות לעבור תהלייך של החייאת מצבר ולהאריך מצבר ישן עד למקסימום. ניתן לבצע זאת על ידי הזרמת פרצים של מתח גבוהה בתדירות גבוהה למצבר, מה שיפרק אתה גבישים על לוחיות המצבר. לאחר תקופת זמן (ארבעה ימים בערך), הלוחות נקיים והגבישים חזרו להיות נוזליים והמצבר שלנו חיי שוב עם עומס תקין.

אין מנוס מלהחליף מצבר – מה חשוב לוודא?

הגורמים אשר משפיעים על רכישה של מצבר אמין ואיכותי לאורך תקופה ממושכת קשורים בהכרח בתנאי סביבת הנהיגה שלכם, מצברי הרכב האמינים והאיכותיים ביותר עובדים בכל תנאי מזג האוויר ולכן חשוב לבדוק שמתבצעת התאמה מלאה לאקלים. 

בנוסף, מותג המצברים ממנו תרכשו, התאמה נכונה של מצבר לרכב, לשנת הייצור, סוג המנוע המורכב בו, למבנהו וגודלו של הרכב ישפיעו על בחירת המצבר הנכון לרכב שלכם. חשוב לציין, יש לבצע התאמה לסוג השימושים בו, למשל: מצבר רכב ללא שימוש לעיתים תכופות, יינזק מהר יותר. הבחירה בסוללה הנכונה פירושה להחזיק מצבר אמין שיעשה את עבודתו במשך שנים ללא בעיות כלל.

מאמרים נוספים

איזה מצבר מתאים לרכב שלי

התאמת מצבר לרכב

איזה מצבר מתאים לרכב שלי ? בכדי לענות על השאלה איזה מצבר מתאים לרכב שלי ולבצע התאמת מצבר נכונה לפני שמבצעים הזמנה של שירות מצבר עד הבית

למידע נוסף
איך בודקים תקינות של מצבר

איך בודקים תקינות של מצבר

מצבר לרכב הסבר מצבר משמש כסוללה המספקת אנרגיה חשמלית לרכב ובלעדיה אין אפשרות להתניע. מתח הטעינה שמצבר מקבל מגיע דרך מחולל זרם חילופים הנקרא "אלטרנטור".  כאשר

למידע נוסף